Systemy zabezpieczeń w świetle budowy lub remontu domu

Systemy zabezpieczeń w świetle budowy lub remontu domu

Przystępując do budowy lub remontu domu zwracamy przede wszystkim uwagę na dobór odpowiednich materiałów, elementów wykończenia wnętrz, wykonania lub zmodernizowania instalacji energetycznych oraz grzewczych, a także przyszłego zagospodarowania przestrzeni użytkowej. Wiele osób projektując swoją posiadłość zapomina często o jej odpowiednim zabezpieczeniu lub wykorzystaniu innowacyjnych technologii do zarządzania budynkiem. Obecnie rozwiązania systemów zabezpieczeń gwarantują nie tylko właściwą ochronę domu przed wtargnięciem niepowołanych osób, ale również pozwalają korzystać z wielu praktycznych udogodnień, w postaci zdalnego zarządzania automatyką budynkową oraz prowadzenia monitoringu na urządzeniach mobilnych (smartfony oraz tablety). Z tego względu postanowiliśmy przygotować artykuł na temat zalet zastosowania systemu security w domu.

Systemy zabezpieczeń w domu

Ze względu na nieprzerwany rozwój oraz dużą konkurencyjność na rynku security, systemy te są, co raz bardziej dostępne dla użytkowników indywidualnych. Wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz komunikacji z wykorzystaniem sieci internet pozwala jeszcze dokładniej prowadzić obserwację danego obiektu, wygodnie zarządzać budynkiem, zdalnie kontrolować zdarzenia alarmowe oraz urządzenia za pomocą aplikacji mobilnych. Możliwości jest bardzo wiele, a wszystko zależy od naszych preferencji oraz zastosowania i integracji kilku systemów jednocześnie. Z tego względu podobnie, jak w przypadku budowy domu lub remontu, system security należy zaplanować oraz zaprojektować. Pozwoli to nam w pierwszej kolejności określić nasze potrzeby, dostosować urządzenia do specyfiki budynku, a także zdefiniować miejsca, w których będą one pracowały i w którym miejscu będzie przebiegało okablowanie.

Obecnie do naszej dyspozycji jest kilka rodzajów systemów zabezpieczeń, które z powodzeniem można wykorzystać w celu ochrony domu. Zaliczają się do nich: systemy alarmowe, systemy monitoringu, systemy kontroli dostępu, wideodomofony oraz systemy tzw. inteligentnego domu. Każdy z tych systemów powinien zostać dostosowany do wielkości naszego domu, aby w 100% wykorzystać ich możliwości. W tym celu warto również zwrócić uwagę na urządzenia, które będą pracowały w danym obiekcie, aby dobrać właściwy sprzęt. Ze względu na występowanie zróżnicowanych warunków pogodowych, ekspozycji słońca oraz specyfiki domu, ciężko jest określić jeden uniwersalny system zabezpieczeń, który zaspokoi potrzeby każdej osoby. Dlatego właśnie każdy z systemów powinien zostać zaplanowany, zarówno dobór urządzeń, jak i sama instalacja.

Projekt systemu inteligentnego domu

Planowanie systemu zabezpieczeń kluczem do jego prawidłowego funkcjonowania

Projekt pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ponieważ większość problemów dotyczących użytkowania, konserwacji lub modernizacji systemu, daję się zauważyć nawet kilka lat po instalacji. Aby uniknąć dodatkowych kosztów musimy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby, m.in. jakie funkcje powinien spełniać system, ile urządzeń wykorzystamy do ochrony obiektu, jakie urządzenia wybrać w przypadku instalacji wewnątrz, a jakie na zewnątrz, w jaki sposób będziemy zarządzać systemem, czy przewidujemy przyszłą modernizację systemu i montaż dodatkowych urządzeń, czy będziemy wykorzystywać sieć internet do komunikacji lub integracji systemów.

Głębokość prowadzenia kabli do wideodomofonu

Montaż systemu zabezpieczeń najlepiej przeprowadzić w trakcie budowy domu lub w czasie remontu. W innym wypadku nasz wysiłek związany z wykończeniem poszczególnych pomieszczeń może pójść na marne, ponieważ za chwile będziemy musieli przeprowadzić niezbędne okablowanie i wywiercić dziury w ścianach. W czasie budowy domu warto jest także wybrać miejsca, w których będą przechodziły przewody, a także miejsca, w których zostaną zainstalowane urządzenia. W przypadku instalacji wideodomofonu możemy przygotować specjalne wnęki w ogrodzeniu na panel zewnętrzny lub wykonać specjalne otwory w słupku ogrodzeniowym (otwory wykonane przy pomocy rury karbowanej ?peszel? do przeprowadzenia okablowania).

Jeżeli zależy nam na redukcji niezbędnego okablowania możemy oczywiście zdecydować się na montaż systemu bezprzewodowego. Systemy te mimo wszystko muszą zostać podłączone do zasilania lub być podtrzymywane z zasilania bateryjnego. W przypadku instalacji zewnętrznej musimy uwzględnić wszelkie zakłócenia, które występują na torze transmisyjnym (drzewa w ogrodzie, budynek mieszkalny, urządzenia elektryczne generujące fale elektromagnetyczne itp.). Z tego względu nie możemy zawsze polegać na parametrach podawanych przez producentów, ponieważ na realny zasięg sygnału ma wpływ wiele czynników. Zasięg sygnału można określić przy pomocy testera sygnału radiowego, który pozwala określić moc sygnału, która odbierana jest na kontrolerze oraz testerze elektronicznym.

Przykładowy tester sygnały radiowego