Jaki zestaw do monitoringu zewnętrznego?

Jaki zestaw do monitoringu zewnętrznego?

Urządzenia pracujące w ramach zewnętrznego monitoringu różnią się znacznie od sprzętów wewnętrznych. Przede wszystkim jest to spowodowane ciągłymi zmianami atmosferycznymi, narażeniem na akty wandalizmu oraz pracą zarówno w dzień, jak i w nocy. W tym artykule przygotowaliśmy dla państwa kilka porad dotyczących dobrania odpowiedniego zestawu do monitoringu zewnętrznego.

Monitoring zewnętrzny

Z ciągłymi zmianami atmosferycznymi, aktami wandalizmu oraz dynamiką poruszających się obiektów będą borykać się oczywiście kamery, które zostaną zainstalowane w na zewnątrz naszego domu, firmy lub ogródka działkowego. Aby kamery działały prawidłowo w warunkach zewnętrznych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.

1. obiektyw kamery powinien mieć odpowiedni kąt widzenia, aby zarejestrować wszelkie sytuacje w dozorowanej strefie. W tej chwili często spotykane są kamery z obiektywami o zmiennej ogniskowej 2,8 ? 12 mm o przetworniku 1/2″ (wielkość przetwornika zbliżona jest do ogniskowej obiektywu). Jeżeli ogniskowa jest większa od przetwornika kamery, uzyskamy wąski kat widzenia, jeżeli przetwornik jest większy od ogniskowej, kąt widzenia poszerzy się.
2. jakość obrazu oraz rozdzielczość ? powszechnie spotykane są kamery pracujące w jakości Full HD oraz HD, przy rozdzielczości od 2 do 5 Mpx
3. przesłona obiektywu ? przesłona reguluje ilość światła, które odbija się na przetworniku kamery. Im niższa wartość apertury (F), tym więcej światła zostanie przepuszczone. W tej chwili możemy spotkać kamery z obiektywami z funkcją Auto Iris, w których przesłona dostosowuje się do warunków pracy
4. praca w dzień i w nocy ? aby nasza kamera ?widziała? również w nocy musi posiadać wbudowany mechaniczny filtr podczerwieni lub promiennik IR (diody LED). Zasięg promiennika zależy od ilości diod LED ( standardowo 20-40 metrów).
5. obudowa ? kamera zewnętrzna będzie stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu. Aby zapewnić stabilną pracę, kamera powinna zostać wyposażona w odpowiednią obudowę. Najczęściej wykorzystywane są obudowy o normach szczelności IP 66, które gwarantują odporność na kurz, wodę, oraz akty wandalizmu. Obudowy o całkowitej całkowicie odporne na wodę wyrażane są za pomocą współczynnika IP 68.
6. detekcja ruchu oraz maski prywatności ? kamery z wbudowaną funkcją detekcji ruchu mogą rozpocząć rejestrację obrazu w momencie wykrycia ruchu obiektu, co pozwoli nam ograniczyć występowanie ?suchego? materiału i zaoszczędzić miejsce na dysku rejestratora. Maski prywatności pozwalają wybrać obszary, które mają zostać wyłączone spod obserwacji, np.
okna domu sąsiada.

Kamery powinny posiadać też funkcję dodatkowe, które zapewnią stabilność rejestracji obrazu w utrudnionych warunkach oświetleniowych, obszarach o złym kontraście lub w miejscach często rejestrujących dynamiczne obiekty. Do najczęściej spotykanych funkcji zaliczane są:
1. DNR ? Digital Noise Reduction, czyli cyfrowa redukcja szumów, która eliminuje smugi i rozmycia pojawiające się z tyłu poruszających się obiektów
2. WDR ? Wide Dynamic Range, czyli szeroki zakres dynamiki, który pozwala na prawidłowe wyświetlenie wysoko kontrastowych scen
3. BLC ? Back Light Compensation, czyli kompensacja światła tylnego, która pozwala na poprawną rejestrację obiektów znajdujących się w cieniu lub w nadmiernie oświetlonych miejscach
4. AWB ? Automatic White Balance, czyli automatyczny balans bieli, który pozwala na automatyczną regulację koloru i uzyskanie naturalnego obrazu przy zmiennych warunkach oświetleniowych (temperatura światła)
5. Funkcja Defog ? pozwala na rejestrację obrazu w trudnych warunkach pogodowych (mgła, silne opady, śniegu, dym, smog)
6. Alarm sabotażowy ? jeżeli chcemy zabezpieczyć nasze kamery przed bezpośrednim oderwaniem ich od ściany, kamera powinna posiadać alarm sabotażowy

Zestaw do monitoringu zewnętrznego powinien zostać dopasowany do naszych potrzeb oraz
możliwości finansowych. Na rynku możemy spotkać się z różnymi urządzeniami, które w zależności od jakości oraz komponentów będą różnić się ceną. Oczywiście sprzęty najwyższej jakości będą droższe od innych, ale zagwarantują stabilną pracę systemu na lata. Zestaw powinien również zostać dopasowany w taki sposób, aby mógł zostać w przyszłości rozbudowany. Jeżeli uwzględnimy modernizację systemu, w przyszłości zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, które spożytkujemy na wymianę urządzeń.

Wszystkie zestawy kamer dostępne są tutaj: http://www.ctr.pl/zestawy-kamer/index.html